Буди Шеницке

Од Википедија — слободната енциклопедија
Буди Шеницке
Budy Siennickie
Буди Шеницке is located in Полска
Буди Шеницке
Буди Шеницке
Координати: 52°33′10″N 20°46′32″E / 52.55278° СГШ; 20.77556° ИГД / 52.55278; 20.77556
ДржаваПолска Полска
ВојводствоМазовско
ОкругНоводвурски
ОпштинаНашелск
Население (2011)
 • Вкупно143[1]
Часовен појасCET (UTC+1)
Повик. бр.+48 22

Буди Шеницке[2] (полски: Budy Siennickie) — село во општината Нашелск во Новодвурскиот Округ на Мазовското Војводство, средна Полска.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. информации за село на www.polskawliczbach.pl (полски)
  2. „Транскрипција и транслитерација на туѓите имиња“. Правопис на македонскиот јазик (II. изд.). Скопје: Институт за македонски јазик „Крсте Мисирков“. 2017. стр. 228. ISBN 978-608-220-042-2.