Кжички-Пјењонжки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кжички-Пјењонжки
Krzyczki-Pieniążki
Кжички-Пјењонжки is located in Полска
Кжички-Пјењонжки
Кжички-Пјењонжки
Координати: 52°35′29″N 20°52′39″E / 52.59139° СГШ; 20.87750° ИГД / 52.59139; 20.87750
ДржаваПолска Полска
ВојводствоМазовско
ОкругНоводвурски
ОпштинаНашелск
Население (2011)
 • Вкупно116[1]
Часовен појасCET (UTC+1)
Повик. бр.+48 22

Кжички-Пјењонжки (полски: Krzyczki-Pieniążki) — село во општината Нашелск во Новодвурскиот Округ на Мазовското Војводство, средна Полска. Од Кжички-Пјењонжки е двукратна полска победничка (1996 и 2000 година златен медал од стрелаштво) на Олимписки игри - Рената Мауер-Ружањска.

Наводи[уреди | уреди извор]