Нуна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нуна
Nuna
Црква на бл. Јежи Попјелушко
Црква на бл. Јежи Попјелушко
Нуна is located in Полска
Нуна
Нуна
Координати: 52°31′51″N 20°51′40″E / 52.53083° СГШ; 20.86111° ИГД / 52.53083; 20.86111
ДржаваПолска Полска
ВојводствоМазовско
ОкругНоводвурски
ОпштинаНашелск
Население (2011)
 • Вкупно303
Часовен појасCET (UTC+1)
Повик. бр.+48 22

Нуна (полски: Nuna) — село во општината Нашелск во Новодвурскиот Округ на Мазовското Војводство, средна Полска.

Во 1992 година во Нуна беше изградена Црква на бл. свештеник Јежи Попјелушко.

Наводи[уреди | уреди извор]