Хрцино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хрцино
Chrcynno
Неоготски дворец во Хрцино
Неоготски дворец во Хрцино
Хрцино is located in Полска
Хрцино
Хрцино
Координати: 52°34′25″N 20°51′37″E / 52.57361° СГШ; 20.86028° ИГД / 52.57361; 20.86028
ДржаваПолска Полска
ВојводствоМазовско
ОкругНоводвурски
ОпштинаНашелск
Население (2011)
 • Вкупно191[1]
Часовен појасCET (UTC+1)
Повик. бр.+48 22

Хрцино (полски: Chrcynno) — село во општината Нашелск во Новодвурскиот Округ на Мазовското Војводство, средна Полска.

Во селото има неоготски дворец од 1845 година.

Наводи[уреди | уреди извор]