Виники (Мазовско Војводство)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Виники
Winniki
Виники is located in Полска
Виники
Виники
Координати: 52°36′44″N 20°43′44″E / 52.61222° СГШ; 20.72889° ИГД / 52.61222; 20.72889
ДржаваПолска Полска
ВојводствоМазовско
ОкругНоводвурски
ОпштинаНашелск
Население (2011)
 • Вкупно38[1]
Часовен појасCET (UTC+1)
Повик. бр.+48 22

Виники[2] (полски: Winniki) — село во општината Нашелск во Новодвурскиот Округ на Мазовското Војводство, средна Полска.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. информации за село на www.polskawliczbach.pl (полски)
  2. „Транскрипција и транслитерација на туѓите имиња“. Правопис на македонскиот јазик (II. изд.). Скопје: Институт за македонски јазик „Крсте Мисирков“. 2017. стр. 229. ISBN 978-608-220-042-2.