Ќексин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ќексин
Cieksyn
Црква на св. Дорота во Ќексин
Црква на св. Дорота во Ќексин
Ќексин is located in Полска
Ќексин
Ќексин
Координати: 52°34′22″N 20°39′57″E / 52.57278° СГШ; 20.66583° ИГД / 52.57278; 20.66583
ДржаваПолска Полска
ВојводствоМазовско
ОкругНоводвурски
ОпштинаНашелск
Население (2011)
 • Вкупно482[1]
Час. појасCET (UTC+1)
Повик. бр.+48 22

Ќексин (полски: Cieksyn) — село во општината Нашелск во Новодвурскиот Округ на Мазовското Војводство, средна Полска. Селото има свој почеток во 14 век, во време на Полско-советска војна имаше тука тешки боеви. Во селото има изградена во 16 век Црква на св. Дорота.

Наводи[уреди | уреди извор]