Нашелск (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нашелск
Nasielsk
градско-селска општина
Грб на Нашелск
Карта на општината Нашелск
Карта на општината Нашелск
Земја Полска
ВојводствоМазовско
ОкругНоводвурски
СедиштеНашелск
Површина
 • Вкупно205,77 км2 (7,945 ми2)
Население (2016)[1]
 • Вкупно19,860
 • Густина96,5/км2 (2,500/ми2)
Повик. бр.23
Рег. таб.WND
Мреж. местоnasielsk.pl
Старостен состав на населението на општината Закрочин во 2014 г.

Нашелск (полски: Nasielsk) — градско-селска општина во Новодвурскиот Округ на Мазовското Војводство, средна Полска. Седиштето е во градот Нашелск, на околу 50 км северозападно од Варшава.

Зафаќа површина од 205,77 км2, а во 2016 г. населението броело 19.860 жители.

Населени места[уреди | уреди извор]

Општината ги опфаќа следниве населени места (од кои толко Нашелск не е село):

Началништва[уреди | уреди извор]

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Леонќин се граничи со шест други општини: Јоњец, Нове Мјасто, Помјехувек, Сероцк, Швјерче, Винница и Закрочим.

Наводи[уреди | уреди извор]