Висла (град)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Висла
Wisła
Претседателскиот замок во Висла
Претседателскиот замок во Висла
Грб на Висла Wisła
Грб
Држава Полска
ВојводствоШлеско
ОкругЌешински
ОпштинаВисла (урбана општина)
Првпат споменат1615
Статус на град1962
Управа
 • градоначалникТомаш Бујок
Површина
 • Вкупна110,26 км2 (42,57 ми2)
Надм. вис.&10000000000000513000000513 м
Население (2006)
 • Вкупно11,453
 • Густина100/км2 (270/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Postal code43-460
Car platesSCI
Мреж. местоhttp://www.wisla.pl

Висла (полски: Wisła , германски: Weichsel, чешки: Visla) – град во Јужна Полска, Шлеско Војводство, Ќешински Округ, на границата со Чешка.

Во градот се наоѓа скијачка скокалница која го носи името на познатиот полски ски-скокач Адам Малиш.

Население[уреди | уреди извор]

Спрема прелиминарните податоци од пописот градот во 2011 година имал 11.335 жители[1].

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „POLAND: Slaskie“.