Олштин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Олштин
Skyline of Олштин
Знаме на Олштин
Знаме
POL Olsztyn COA.svg
Грб
Држава Полска
Војводство Варминско-мазурско Војводство
Управа
 • ГрадоначалникПјотр Гжимович
Површина
 • Градска88,328 км2 (34,104 ми2)
Најг. вис.&10000000000000154000000154 м
Најм. вис.&1000000000000008800000088 м
Население (2017)
 • Градско173.070
 • Густина1.965.3/км2 (5,090/ми2)
 • Метро270.000
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Поштенски бројод 10-001 до 11–041
Повик. бр.+48 89
Мреж. местоhttp://www.olsztyn.eu

Олштин (полски: Olsztyn, германски: Allenstein, пруски: Alnāsteini или Alnestabs, литвански: Olštynas) - град во североисточна Полска, низ кој тече реката Лина. Олштин е главен град на Варминско-мазурското Војводство и има 173,070 жители.

До 1466 година, градот бил под контрола и влијание на Тевтонскиот ред, а потоа бил инкорпориран во Круната на Полското Кралство. Со векови градот бил важен трговски, занаетчиски, научен и административен центар на Вармискиот регион и ја поврзувал Варшава со Кенигсберг. По првата поделба на Полска во 1772, Вармија била анексирана од страна на Прусија и престанала да биде во сопствеништво на свештенството. Во 19-тиот век, угледот на градот целосно се сменил со тоа што станал најзначајниот економски центар во јужниот дел на Источна Прусија. Изградбата на железница и раната индустријализација многу помогнала за важноста на Олштин. По крајот на Втората светска војна, градот ѝ бил вратен на Полска со потпишувањето на Потсдамскиот договор.

Од 1999 година, Олштин е главен град на Варминско-мазурското Војводство. Од истата година постои и Варминско-мазурскиот универзитет, кој е создаден со спојување на три локални универзитети. Денес, замокот на Варминските бискупи е музеј и место на кое се одржуваат концерти, уметнички изложби, филмски проекции и други културни настани, кои го прават Олштин позната туристичка дестинација.

Едни од најважните знаменитости во Олштин се средновековниот стар дел на градот и градската катедрала, која датира пред повеќе од 600 години. Живописниот пазар е дел од Европскиот пат на тулната готика, а катедралата се смета за еден од најдобрите споменици на готската архитектура во Полска.

Олштин со години се наоѓа високо на листите според квалитетот на животот, приходите, вработеноста и безбедноста. Во моментот се смета за едно од најдобрите места во Полска за живеење и работа. Исто така, Олштин е и еден од најсреќните градови во државата.