Згеж

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Згеж
Church in Zgierz
Church in Zgierz
Знаме на Згеж
Знаме
Грб на Згеж
Грб
Згеж is located in Полска
Згеж
Згеж
Координати: 51°51′N 19°25′E / 51.850° СГШ; 19.417° ИГД / 51.850; 19.417
Земја Полска
ВојводствоЛоѓското
ОкругЗгрешки
ОпштинаЗгеж
Основање1131
Како град одпред 1244
Управа
 • ГрадоначалникПшемислав Станишевски
Површина
 • Градска42,33 км2 (1,634 ми2)
Надм. вис.&1000000000000004000000040 м
Население (2014)
 • Градско57.458
 • Густина14/км2 (35/ми2)
 • Метро1.109.600
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски код95-100 to 95-110
Повик. бр.(+48) 42
Регистарски  табличкиEZG
Мреж. местоhttp://www.umz.zgierz.pl

Згеж (полски: Zgierz) — град кој се наоѓа во Полска, во Лоѓското Војводство, со население од 57,458 жители според податоци од 2014 година[1]. Згеж е седиште на истоимениот регион.

Историја[уреди | уреди извор]

Згеж е еден од најстарите градови во централна Полска. Тој се стекнал со своите градски права најдоцна до 1288 година.

Географија[уреди | уреди извор]

Градот се наоѓа во историскиот регион Голема Полска.

Население[уреди | уреди извор]

 • 1825 - 3 162
 • 1897 - 19 108
 • 1921 - 21 116
 • 1931 - 36 618
 • 1939 - 28 259
 • 1946 - 21 690
 • 1960 - 36 666
 • 1970 - 43 025
 • 1978 - 50 800
 • 1988 - 58 583
 • 1996 - 59 340
 • 2002 - 58 300
 • 2008 - 58 055

Личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Population: Size and structure by territorial division“ (PDF). Central Statistical Office. 2014. стр. 62. Посетено на 2014-09-23.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 51°51′N 19°25′E / 51.850° СГШ; 19.417° ИГД / 51.850; 19.417