Гросдубрау

Координати: 51°15′N 14°28′E / 51.250° СГШ; 14.467° ИГД / 51.250; 14.467
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гросдубрау/Вулка Дубрава

Großdubrau/Wulka Dubrawa

Грб на Гросдубрау/Вулка Дубрава
Гросдубрау/Вулка Дубрава во рамките на Германија
Гросдубрау/Вулка Дубрава
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Месни единици 20
Градоначалник Зигфрид Шустер
Основни податоци
Површина 54,22 км2
Надм. височина 156 м
Население 4.268 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 79 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 02694
Повик. бр. 035934
Портал www.grossdubrau.de
Местоположба на Гросдубрау/Вулка Дубрава во рамките на округот Бауцен
Карта
Карта
Координати 51°15′N 14°28′E / 51.250° СГШ; 14.467° ИГД / 51.250; 14.467

Гросдубрау (германски: Großdubrau, горнолужички: Wulka Dubrawa) — општина во источниот дел на Саксонија, Германија. Припаѓа на округот Бауцен и се наоѓа северно од истоимениот град.

Географија[уреди | уреди извор]

Општина се наоѓа во горнолужичката низина.

Села[уреди | уреди извор]

Неколку села припаѓаат на општината:

  • Гросдубра со Гросдубрау (Großdubrau, Wulka Dubrawa), Клајндубрау (Kleindubrau, Mała Dubrawa), Бремен (Brehmen, Brěmjo) и Кроста (Crosta, Chróst)
  • Комерау со Комерау (Commerau, Komorow), Каупа (Kauppa, Kupoj), Јечеба (Jetscheba, Jatřob) и Гебелн (Göbeln, Kobjelń)
  • Кликс со Кликс (Klix, Klukš), Шпревизе, до 1911: Лајхнам (Leichnam, Lichań), Зерхен (Särchen, Zdźar), Залга (Salga, Załhow), Нојзерхен (Neusärchen, Nowe Zdźarki)
  • Кватиц со Кватиц (Quatitz, Chwaćicy), Даловиц (Dahlowitz, Dalicy), Јешиц (Jeschütz, Ješicy), Кронферстхен (Kronförstchen, Křiwa Boršć) и Маргаретенхите (Margarethenhütte, Margarěćina hěta)
  • Здир со Здир (Sdier, Zdźěr) и Чилихау (Zschillichau, Čelchow)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]