Бернсдорф (Бауцен)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бернсдорф
Градската библиотека во Бернсдорф
Градската библиотека во Бернсдорф
Градската библиотека во Бернсдорф
Грб на Бернсдорф
Бернсдорф (Бауцен) во рамките на Германија
Бернсдорф (Бауцен)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Општ. заед. Бернсдорф
Градски единици 4
Градоначалник Хари Хабел (ДХС)
Основни податоци
Површина 59,65 км2
Надм. височина 152 м
Население 6.344 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 106 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 02994
Повик. бр. 035723
Портал www.bernsdorf.de
Местоположба на градот Бернсдорф во рамките на округот Бауцен
Карта
Карта
Координати 51°22′N 14°4′E / 51.367° СГШ; 14.067° ИГД / 51.367; 14.067Координати: 51°22′N 14°4′E / 51.367° СГШ; 14.067° ИГД / 51.367; 14.067

Бернсдорф (германски: Bernsdorf, горнолужички: Njedźichow) — град во округот Бауцен, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа 12 километри северно од Каменц и 15 километри југозападно од Хојерсверда.

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Бернсдорф е збратимен со:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)