Лаута

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лаута/Лути

Lauta/Łuty

Грб на Лаута/Лути
Лаута/Лути is located in Германија
Лаута/Лути
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Градски единици 3
Градоначалник Хелфрид Руланд
Основни податоци
Површина 41,87 км2
Надм. височина 123 м
Население 8.363 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 200 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 02991
Повик. бр. 035722
Портал www.lauta.de
Местоположба на градот Лаута/Лути во рамките на округот Бауцен
Карта
Координати 51°26′53″N 14°5′59″E / 51.44806° СГШ; 14.09972° ИГД / 51.44806; 14.09972Координати: 51°26′53″N 14°5′59″E / 51.44806° СГШ; 14.09972° ИГД / 51.44806; 14.09972

Лаута (германски: Lauta, горнолужички: Łuty) — град во округот Бауцен, во Саксонија, Германија. Се наоѓа 10 километри западно од Хојерсверда и 10 километри југоисточно од Зенфтенберг.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2019 г.“. Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2019. (германски)