Оберлихтенау

Координати: 51°13′15″N 13°59′30″E / 51.22083° СГШ; 13.99167° ИГД / 51.22083; 13.99167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Оберлихтенау
Место во Пулсниц
Црква во Оберлихтенау
Црква во Оберлихтенау
Црква во Оберлихтенау
Грб на Оберлихтенау
Оберлихтенау во рамките на Германија
Оберлихтенау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Град Пулсниц
Основни податоци
Површина 10,03 км2
Надм. височина 270 м
Население 1.472  (31 декември 2006)
 - Густина 147 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 01936
Повик. бр. 035955
Портал www.oberlichtenau.de
Координати 51°13′15″N 13°59′30″E / 51.22083° СГШ; 13.99167° ИГД / 51.22083; 13.99167

Оберлихтенау (германски: Oberlichtenau) — село и поранешна општина во округот Бауцен, близу Кемниц[1] во Саксонија. Од 1 јануари 2009 година е дел од градот Пулсниц. Оберлихтенау се наоѓа околу 12 километри југозападно од градот Каменц и околу 30 километри североисточно од Дрезден.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Карта на Оберлихтенау; Германија сателитски карти“. Maplandia.com. Посетено на 2011-09-08.