Вештачко езеро Бауцен

Координати: 51°12′47″N 14°27′16″E / 51.213121° СГШ; 14.454575° ИГД / 51.213121; 14.454575
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вештачко езеро Бауцен
Браната на езерото

Вештачкото езеро Бауцен, (Talsperre Bautzen на германски) е вештачко езеро на реката Шпре во Германија. Се наоѓа северно од градот Бауцен во покраината Саксонија.

51°12′47″N 14°27′16″E / 51.213121° СГШ; 14.454575° ИГД / 51.213121; 14.454575