Ховалд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ховалд е село и поранешна општина во округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, во Саксонија, Германија. На 1 август 2007 станала дел од Нојштат (Саксонија), откако жителите одлучиле на 13 мај 2007 да се приклучат кон поголем град.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 51°03′00″ N; 14°13′59″ E / 51.050° N; 14.233° E / 51.050; 14.233