Лајнетал

Координати: 51°24′00″N 10°12′00″E / 51.400° СГШ; 10.200° ИГД / 51.400; 10.200
Од Википедија — слободната енциклопедија

Лајнетал (германски: Leinetal) — општинска заедница во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Боденроде-Вестхаузен.

Општинската заедница Лајнетал се состои од следниве општини:

  1. Боденроде-Вестхаузен
  2. Гајследен
  3. Глазехаузен
  4. Хојтен
  5. Хоес Кројц
  6. Рајнхолтероде
  7. Штајнбах
  8. Вингероде

51°24′00″N 10°12′00″E / 51.400° СГШ; 10.200° ИГД / 51.400; 10.200