Десбах

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Десбах
Поглед на Десбах
Поглед на Десбах
Грб на Десбах
Десбах is located in Германија
Десбах
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Залфелд-Рудолштат
Градоначалник Клаудија Бем (независен)
Основни податоци
Површина 6,14 км2
Надм. височина 651 м
Население 321 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLF
Пошт. бр. 98744
Повик. бр. 036705
Портал www.deesbach-thueringen.de
Местоположба на Десбах во рамките на округот Залфелд-Рудолштат
Карта
Координати 50°34′0″N 11°9′0″E / 50.56667° СГШ; 11.15000° ИГД / 50.56667; 11.15000Координати: 50°34′0″N 11°9′0″E / 50.56667° СГШ; 11.15000° ИГД / 50.56667; 11.15000

Десбах (германски: Deesbach) — општина во округот Залфелд-Рудолштат, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Десбах е сместена во истоимената долина во Природниот парк Тириншка Шума.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]