Курсдорф (Залфелд-Рудолштат)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Курсдорф
Грб на Курсдорф
Курсдорф (Залфелд-Рудолштат) is located in Германија
Курсдорф (Залфелд-Рудолштат)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Залфелд-Рудолштат
Општ. заед. Бергбанрегион/Шварцатал
Градоначалник Франк Ајлхауер (ДХС)
Основни податоци
Површина 13,95 км2
Надм. височина 690 м
Население 598 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 43 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLF
Пошт. бр. 98744
Повик. бр. 036705
Портал www.cursdorf.com
Местоположба на Курсдорф во рамките на округот Залфелд-Рудолштат
Карта
Координати 50°34′0″N 11°7′59″E / 50.56667° СГШ; 11.13306° ИГД / 50.56667; 11.13306Координати: 50°34′0″N 11°7′59″E / 50.56667° СГШ; 11.13306° ИГД / 50.56667; 11.13306

Курсдорф (германски: Cursdorf) — општина во округот Залфелд-Рудолштат, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)