Халунген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Халунген
Грб на Халунген
Халунген is located in Германија
Халунген
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Општ. заед. Хајних-Вератал
Градоначалник Герд Мелер
Основни податоци
Површина 3,93 км2
Надм. височина 280 м
Население 187 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 48 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 99826
Повик. бр. 036924
Портал www.vg-mihla.de
Местоположба на Халунген во рамките на округот Вартбург
Карта
Координати 51°7′59″N 10°19′59″E / 51.13306° СГШ; 10.33306° ИГД / 51.13306; 10.33306Координати: 51°7′59″N 10°19′59″E / 51.13306° СГШ; 10.33306° ИГД / 51.13306; 10.33306

Халунген (германски: Hallungen) — општина во округот Вартбург, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)