Данкмарсхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Данкмарсхаузен
Црква во Данкмарсхаузен
Црква во Данкмарсхаузен
Грб на Данкмарсхаузен
Данкмарсхаузен во рамките на Германија
Данкмарсхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Општ. заед. Берка/Вера
Градоначалник Манфред Штајн
Основни податоци
Површина 11,19 км2
Надм. височина 235 м
Население 1.135  (31 декември 2006)
 - Густина 101 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 99837
Повик. бр. 036922
Портал www.dankmarshausen.de
Местоположба на Данкмарсхаузен во рамките на округот Вартбург
Карта
Координати 50°55′33″N 10°0′46″E / 50.92583° СГШ; 10.01278° ИГД / 50.92583; 10.01278Координати: 50°55′33″N 10°0′46″E / 50.92583° СГШ; 10.01278° ИГД / 50.92583; 10.01278

Данкмарсхаузен (германски: Dankmarshausen) — општина во округот Вартбург, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]