Волфсбург-Ункерода

Од Википедија — слободната енциклопедија
Волфсбург-Ункерода
Црква во Ункерода
Црква во Ункерода
Грб на Волфсбург-Ункерода
Волфсбург-Ункерода во рамките на Германија
Волфсбург-Ункерода
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Градоначалник Елке Вагнер
Основни податоци
Површина 9,04 км2
Надм. височина 303 м
Население 780  (31 декември 2006)
 - Густина 86 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 99819
Повик. бр. 036925
Портал www.wolfsburg-unkeroda.de
Местоположба на Волфсбург-Ункерода во рамките на округот Вартбург
Карта
Координати 50°56′18″N 10°16′3″E / 50.93833° СГШ; 10.26750° ИГД / 50.93833; 10.26750Координати: 50°56′18″N 10°16′3″E / 50.93833° СГШ; 10.26750° ИГД / 50.93833; 10.26750

Волфсбург-Ункерода (германски: Wolfsburg-Unkeroda) — општина во округот Вартбург, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]