Моргрунд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Моргрунд
Црква во Моргрунд
Црква во Моргрунд
Моргрунд во рамките на Германија
Моргрунд
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Градоначалник Удо Шилинг (ДХС)
Основни податоци
Површина 53,39 км2
Надм. височина 275 м
Население 3.612  (31 декември 2006)
 - Густина 68 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 36433
Повик. бр. 03695
Местоположба на Моргрунд во рамките на округот Вартбург
Карта
Координати 50°49′59″N 10°18′0″E / 50.83306° СГШ; 10.30000° ИГД / 50.83306; 10.30000Координати: 50°49′59″N 10°18′0″E / 50.83306° СГШ; 10.30000° ИГД / 50.83306; 10.30000

Моргрунд (германски: Moorgrund) — општина во округот Вартбург, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]