Цела/Рен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цела/Рен
Поглед кон Цела
Поглед кон Цела
Цела/Рен во рамките на Германија
Цела/Рен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Општ. заед. Дермбах
Градоначалник Роланд Кемпф
Основни податоци
Површина 1,71 км2
Надм. височина 399 м
Население 467  (31 декември 2006)
 - Густина 273 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 36452
Повик. бр. 036964
Местоположба на Цела/Рен во рамките на округот Вартбург
Карта
Координати 50°40′0″N 10°7′0″E / 50.66667° СГШ; 10.11667° ИГД / 50.66667; 10.11667Координати: 50°40′0″N 10°7′0″E / 50.66667° СГШ; 10.11667° ИГД / 50.66667; 10.11667

Цела/Рен (германски: Zella/Rhön) — општина во округот Вартбург, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]