Дермбах (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Дермбах (германски: Dermbach) — општинска заедница во округот Вартбург, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Дермбах.

Општинската заедница Дермбах се состои од следниве општини:

  1. Брунхартсхаузен
  2. Дермбах
  3. Најдхартсхаузен
  4. Ехзен
  5. Штатленгсфелд
  6. Урнсхаузен
  7. Вајлар
  8. Визентал
  9. Цела/Рен

Координати: 50°43′01″ N; 10°07′59″ E / 50.717° СГШ; 10.133° ИГД / 50.717; 10.133