Прејди на содржината

Најдхартсхаузен

Координати: 50°40′43″N 10°7′32″E / 50.67861° СГШ; 10.12556° ИГД / 50.67861; 10.12556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Најдхартсхаузен
Поглед кон Најдхартсхаузен
Поглед кон Најдхартсхаузен
Поглед кон Најдхартсхаузен
Најдхартсхаузен во рамките на Германија
Најдхартсхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Општ. заед. Дермбах
Градоначалник Клаус Шулц
Основни податоци
Површина 7,59 км2
Надм. височина 375 м
Население 328  (31 декември 2006)
 - Густина 43 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 36452
Повик. бр. 036964
Местоположба на Најдхартсхаузен во рамките на округот Вартбург
Карта
Карта
Координати 50°40′43″N 10°7′32″E / 50.67861° СГШ; 10.12556° ИГД / 50.67861; 10.12556

Најдхартсхаузен (германски: Neidhartshausen) — општина во округот Вартбург, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]