Дипах (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дипах
Дипах (Тирингија) is located in Германија
Дипах (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Општ. заед. Берка/Вера
Градоначалник Ханс-Јохен Хоман (СДП)
Основни податоци
Површина 6,07 км2
Надм. височина 220 м
Население 1.074 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 177 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 99837
Повик. бр. 036922
Местоположба на Дипах во рамките на округот Вартбург
Карта
Координати 50°55′13″N 10°2′36″E / 50.92028° N; 10.04333° E / 50.92028; 10.04333Координати: 50°55′13″N 10°2′36″E / 50.92028° N; 10.04333° E / 50.92028; 10.04333

Дипах (германски: Dippach) — општина во округот Вартбург, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 December 2018. (германски)