Урнсхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Урнсхаузен
Црква во Урнсхаузен
Црква во Урнсхаузен
Грб на Урнсхаузен
Урнсхаузен во рамките на Германија
Урнсхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Општ. заед. Дермбах
Градоначалник Корина Хубриг
Основни податоци
Површина 15,91 км2
Надм. височина 330 м
Население 781  (31 декември 2006)
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 36457
Повик. бр. 036964
Местоположба на Урнсхаузен во рамките на округот Вартбург
Карта
Координати 50°43′59″N 10°10′59″E / 50.73306° СГШ; 10.18306° ИГД / 50.73306; 10.18306Координати: 50°43′59″N 10°10′59″E / 50.73306° СГШ; 10.18306° ИГД / 50.73306; 10.18306

Урнсхаузен (германски: Urnshausen) — општина во округот Вартбург, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]