Берка фор дем Хајних

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Берка фор дем Хајних
Грб на Берка фор дем Хајних
Берка фор дем Хајних is located in Германија
Берка фор дем Хајних
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Општ. заед. Хајних-Вератал
Градоначалник Зигфрид Лемерхирт (СлДП)
Основни податоци
Површина 14,91 км2
Надм. височина 266 м
Население 728 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 99826
Повик. бр. 036924
Портал www.vg-mihla.de
Местоположба на Берка фор дем Хајних во рамките на округот Вартбург
Карта
Координати 51°2′38″N 10°23′7″E / 51.04389° СГШ; 10.38528° ИГД / 51.04389; 10.38528Координати: 51°2′38″N 10°23′7″E / 51.04389° СГШ; 10.38528° ИГД / 51.04389; 10.38528

Берка фор дем Хајних (германски: Berka vor dem Hainich) — општина во округот Вартбург, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)