Прејди на содржината

Бад Залцунген

Координати: 50°48′42″N 10°14′0″E / 50.81167° СГШ; 10.23333° ИГД / 50.81167; 10.23333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бад Залцунген
Бања во Бад Залцунген
Бања во Бад Залцунген
Бања во Бад Залцунген
Грб на Бад Залцунген
Бад Залцунген во рамките на Германија
Бад Залцунген
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Градски единици 6
Градоначалник Клаус Бол
Основни податоци
Површина 39,06 км2
Надм. височина 241 м
Население 23.177 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 593 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 36433
Повик. бр. 03695
Портал www.badsalzungen.de
Местоположба на градот Бад Залцунген во рамките на округот Вартбург
Карта
Карта
Координати 50°48′42″N 10°14′0″E / 50.81167° СГШ; 10.23333° ИГД / 50.81167; 10.23333

Бад Залцунген (германски: Bad Salzungen) — град во Тирингија, Германија. Тој е административно седиште на округот Вартбург. Се наоѓа на реката Вера, 5 километри источно од Тифенорт и 20 километри јужно од Ајзенах. Близу градот се наоѓаат касарни на Бундесверот („Werratal-Kaserne“), кои биле изградени во 1972 за армијата на ГДР.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)