Трефурт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Трефурт
Поглед на Трефурт
Поглед на Трефурт
Грб на Трефурт
Трефурт is located in Германија
Трефурт
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Градски единици 4
Градоначалник Бернд Розенбуш (ДХС)
Основни податоци
Површина 54,76 км2
Надм. височина 190 м
Население 5.936 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 108 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 99830
Повик. бр. 036923
Портал treffurt.de
Местоположба на градот Трефурт во рамките на округот Вартбург
Карта
Координати 51°8′12″N 10°14′15″E / 51.13667° СГШ; 10.23750° ИГД / 51.13667; 10.23750Координати: 51°8′12″N 10°14′15″E / 51.13667° СГШ; 10.23750° ИГД / 51.13667; 10.23750

Трефурт (германски: Treffurt) — — град во округот Вартбург, во Тирингија, Германија. Се наоѓа на реката Вера, 19 километри северозападно од Ајзенах и 18 километри југозападно од Милхаузен во Природниот парк Ајксфелд-Хајних-Вератал. Трефурт е добро познат по неговите стари вили и средновековниот стар дел на градот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]