Прејди на содржината

Рула

Координати: 50°53′31″N 10°22′0″E / 50.89194° СГШ; 10.36667° ИГД / 50.89194; 10.36667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рула
Плоштадот во Рула
Плоштадот во Рула
Плоштадот во Рула
Грб на Рула
Рула во рамките на Германија
Рула
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Градски единици 3
Градоначалник Марио Хенинг (ДХС)
Основни податоци
Површина 38,51 км2
Надм. височина 440 м
Население 5.406 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 140 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 99842
Повик. бр. 036929
Портал www.ruhla.de
Местоположба на градот Рула во рамките на округот Вартбург
Карта
Карта
Координати 50°53′31″N 10°22′0″E / 50.89194° СГШ; 10.36667° ИГД / 50.89194; 10.36667

Рула (германски: Ruhla) — град во округот Вартбург, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]