Унтербрајцбах

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Унтербрајцбах
Унтербрајцбах
Унтербрајцбах
Грб на Унтербрајцбах
Унтербрајцбах is located in Германија
Унтербрајцбах
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Градоначалник Ернст Роланд (СДП)
Основни податоци
Површина 30,00 км2
Надм. височина 240 м
Население 3.366 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 112 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 36414
Повик. бр. 036962
Портал www.unterbreizbach.de
Местоположба на Унтербрајцбах во рамките на округот Вартбург
Карта
Координати 50°49′0″N 9°58′59″E / 50.81667° СГШ; 9.98306° ИГД / 50.81667; 9.98306Координати: 50°49′0″N 9°58′59″E / 50.81667° СГШ; 9.98306° ИГД / 50.81667; 9.98306

Унтербрајцбах (германски: Unterbreizbach) — општина во округот Вартбург, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)