Мила

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мила
Грб на Мила
Мила is located in Германија
Мила
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Општ. заед. Хајних-Вератал
Градоначалник Рајнер Лемерхирт
Основни податоци
Површина 31,58 км2
Надм. височина 200 м
Население 2.133 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 68 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 99826
Повик. бр. 036924
Портал www.vg-mihla.de
Местоположба на Мила во рамките на округот Вартбург
Карта
Координати 51°4′59″N 10°19′59″E / 51.08306° N; 10.33306° E / 51.08306; 10.33306Координати: 51°4′59″N 10°19′59″E / 51.08306° N; 10.33306° E / 51.08306; 10.33306

Мила (германски: Mihla) — општина во округот Вартбург, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 December 2018. (германски)