Краутхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Краутхаузен
Црква во Краутхаузен
Црква во Краутхаузен
Краутхаузен is located in Германија
Краутхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Општ. заед. Хајних-Вератал
Градоначалник Франк Менке
Основни податоци
Површина 18,48 км2
Надм. височина 230 м
Население 1.578 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 85 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 99819
Повик. бр. 036926
Местоположба на Краутхаузен во рамките на округот Вартбург
Карта
Координати 51°1′2″N 10°16′12″E / 51.01722° СГШ; 10.27000° ИГД / 51.01722; 10.27000Координати: 51°1′2″N 10°16′12″E / 51.01722° СГШ; 10.27000° ИГД / 51.01722; 10.27000

Краутхаузен (германски: Krauthausen) — општина во округот Вартбург, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)