Бад Либенштајн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бад Либенштајн
Бад Либенштајн во 1900 година
Бад Либенштајн во 1900 година
Грб на Бад Либенштајн
Бад Либенштајн is located in Германија
Бад Либенштајн
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Градоначалник Ерик Тирмер
Основни податоци
Површина 48,81 км2
Надм. височина 344 м
Население 7.665 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 157 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 36448

(PL: 36444, PF: 36445)

Повик. бр. 036961
Портал www.bad-liebenstein.de
Местоположба на градот Бад Либенштајн во рамките на округот Вартбург
Карта
Координати 50°48′52″N 10°21′15″E / 50.81444° СГШ; 10.35417° ИГД / 50.81444; 10.35417Координати: 50°48′52″N 10°21′15″E / 50.81444° СГШ; 10.35417° ИГД / 50.81444; 10.35417

Бад Либенштајн (германски: Bad Liebenstein) — најстар бањски град во сојузната покраина Тирингија, во округот Вартбург во Германија). Се наоѓа 9 километри источно од Бад Залцунген и 18 километри јужно од Ајзенах.

Во негова близина се наоѓа замокот Алтенштајн, летната резиденција на војводите Мајнинген.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)