Брунхартсхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брунхартсхаузен
Поглед кон Брунхартсхаузен
Поглед кон Брунхартсхаузен
Брунхартсхаузен во рамките на Германија
Брунхартсхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Општ. заед. Дермбах
Градоначалник Еберхард Фус
Основни податоци
Површина 10,59 км2
Надм. височина 450 м
Население 410  (31 декември 2006)
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 36452
Повик. бр. 036964
Местоположба на Брунхартсхаузен во рамките на округот Вартбург
Карта
Координати 50°40′30″N 10°5′54″E / 50.67500° СГШ; 10.09833° ИГД / 50.67500; 10.09833Координати: 50°40′30″N 10°5′54″E / 50.67500° СГШ; 10.09833° ИГД / 50.67500; 10.09833

Брунхартсхаузен (германски: Brunnhartshausen) — општина во округот Вартбург, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]