Штатленгсфелд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Штатленгсфелд
Административна зграда во Штатленгсфелд
Административна зграда во Штатленгсфелд
Административна зграда во Штатленгсфелд
Грб на Штатленгсфелд
Штатленгсфелд во рамките на Германија
Штатленгсфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Општ. заед. Дермбах
Градоначалник Ралф Адам
Основни податоци
Површина 27,61 км2
Надм. височина 272 м
Население 2.664  (31 декември 2006)
 - Густина 96 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 36457
Повик. бр. 036965
Портал www.stadt-stadtlengsfeld.de
Местоположба на градот Штатленгсфелд во рамките на округот Вартбург
Карта
Карта
Координати 50°46′59″N 10°7′59″E / 50.78306° СГШ; 10.13306° ИГД / 50.78306; 10.13306Координати: 50°46′59″N 10°7′59″E / 50.78306° СГШ; 10.13306° ИГД / 50.78306; 10.13306

Штатленгсфелд (германски: Stadtlengsfeld) — град во округот Вартбург, во Тирингија, Германија. Се наоѓа на планините Рен, 8 километри југозападно од Бад Залцунген.

Наводи[уреди | уреди извор]