Ебенсхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ебенсхаузен
Грб на Ебенсхаузен
Ебенсхаузен is located in Германија
Ебенсхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Општ. заед. Хајних-Вератал
Градоначалник Фред Лајзе
Основни податоци
Површина 2,60 км2
Надм. височина 191 м
Население 294 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 113 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 99826
Повик. бр. 036924
Портал www.vg-mihla.de
Местоположба на Ебенсхаузен во рамките на округот Вартбург
Карта
Координати 51°5′15″N 10°18′29″E / 51.08750° N; 10.30806° E / 51.08750; 10.30806Координати: 51°5′15″N 10°18′29″E / 51.08750° N; 10.30806° E / 51.08750; 10.30806

Ебенсхаузен (германски: Ebenshausen) — општина во округот Вартбург, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 December 2018. (германски)