Маркзул

Од Википедија — слободната енциклопедија
Маркзул
Административна зграда во Маркзул
Административна зграда во Маркзул
Грб на Маркзул
Маркзул во рамките на Германија
Маркзул
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Градоначалник Мартин Тростман
Основни податоци
Површина 64,98 км2
Надм. височина 245 м
Население 3.181  (31 декември 2006)
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 99819
Повик. бр. 036925
Портал www.marksuhl.de
Местоположба на Маркзул во рамките на округот Вартбург
Карта
Координати 50°55′0″N 10°11′59″E / 50.91667° СГШ; 10.19972° ИГД / 50.91667; 10.19972Координати: 50°55′0″N 10°11′59″E / 50.91667° СГШ; 10.19972° ИГД / 50.91667; 10.19972

Маркзул (германски: Marksuhl) — општина во округот Вартбург, во Тирингија, Германија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]