Лаутербах (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лаутербах
Црква во Лаутербах
Црква во Лаутербах
Лаутербах (Тирингија) во рамките на Германија
Лаутербах (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Општ. заед. Хајних-Вератал
Градоначалник Бернд Хазерт
Основни податоци
Површина 6,62 км2
Надм. височина 207 м
Население 651 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 98 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 99826
Повик. бр. 036924
Портал www.vg-mihla.de
Местоположба на Лаутербах во рамките на округот Вартбург
Карта
Координати 51°4′11″N 10°21′7″E / 51.06972° СГШ; 10.35194° ИГД / 51.06972; 10.35194Координати: 51°4′11″N 10°21′7″E / 51.06972° СГШ; 10.35194° ИГД / 51.06972; 10.35194

Лаутербах (германски: Lauterbach) — општина во округот Вартбург, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)