Ифта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ифта
Административна зграда во Ифта
Административна зграда во Ифта
Ифта is located in Германија
Ифта
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Општ. заед. Хајних-Вератал
Градоначалник Марко Валштајн
Основни податоци
Површина 17,59 км2
Надм. височина 235 м
Население 1.265  (31 декември 2006)
 - Густина 72 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 99831
Повик. бр. 036926
Местоположба на Ифта во рамките на округот Вартбург
Карта
Координати 51°4′0″N 10°11′0″E / 51.06667° СГШ; 10.18333° ИГД / 51.06667; 10.18333Координати: 51°4′0″N 10°11′0″E / 51.06667° СГШ; 10.18333° ИГД / 51.06667; 10.18333

Ифта (германски: Ifta) — општина во округот Вартбург, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]