Герстенгрунд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Герстенгрунд
Црква во Герстенгрунд
Црква во Герстенгрунд
Црква во Герстенгрунд
Герстенгрунд во рамките на Германија
Герстенгрунд
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Градоначалник Антониус Шиц
Основни податоци
Површина 4,58 км2
Надм. височина 500 м
Население 66 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 14 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 36419
Повик. бр. 036967
Местоположба на Герстенгрунд во рамките на округот Вартбург
Карта
Карта
Координати 50°42′0″N 10°3′0″E / 50.70000° СГШ; 10.05000° ИГД / 50.70000; 10.05000Координати: 50°42′0″N 10°3′0″E / 50.70000° СГШ; 10.05000° ИГД / 50.70000; 10.05000

Герстенгрунд (германски: Gerstengrund) — општина во округот Вартбург, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)