Прејди на содржината

Бархфелд-Имелборн

Координати: 50°48′N 10°18′E / 50.800° СГШ; 10.300° ИГД / 50.800; 10.300
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бархфелд-Имелборн
Поглед кон Бархфелд-Имелборн
Поглед кон Бархфелд-Имелборн
Поглед кон Бархфелд-Имелборн
Бархфелд-Имелборн во рамките на Германија
Бархфелд-Имелборн
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Основни податоци
Површина 23,99 км2
Надм. височина 254 м
Население 4.559 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 190 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 36433, 36456
Повик. бр. 03695, 036961
Местоположба на Бархфелд-Имелборн во рамките на округот Вартбург
Карта
Карта
Координати 50°48′N 10°18′E / 50.800° СГШ; 10.300° ИГД / 50.800; 10.300

Бархфелд-Имелборн (германски: Barchfeld-Immelborn) — општина во округот Вартбург, во Тирингија, Германија. Била создадена на 31 декември 2012 со спојување на поранешните општини Бархфелд и Имелборн. Реката Вера тече низ општината.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)