Бархфелд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бархфелд
Место во Бархфелд-Имелборн
Грб на Бархфелд
Бархфелд is located in Германија
Бархфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Општина Бархфелд-Имелборн
Основни податоци
Површина 11,34 км2
Надм. височина 254 м
Население 3.144  (31 декември 2011)
 - Густина 277 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 36456
Повик. бр. 036961
Портал www.barchfeld-werra.de
Координати 50°48′2″N 10°18′14″E / 50.80056° N; 10.30389° E / 50.80056; 10.30389Координати: 50°48′2″N 10°18′14″E / 50.80056° N; 10.30389° E / 50.80056; 10.30389

Бархфелд (германски: Barchfeld) — село и поранешна општина во округот Вартбург, во Тирингија, Германија. Од 31 декември 2012 е дел од општината Бархфелд-Имелборн.