Имелборн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Имелборн
Место во Бархфелд-Имелборн
Црква во Имелборн
Црква во Имелборн
Грб на Имелборн
Имелборн во рамките на Германија
Имелборн
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Општина Бархфелд-Имелборн
Основни податоци
Површина 12,65 км2
Надм. височина 242 м
Население 1.648  (31 декември 2011)
 - Густина 130 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 36433
Повик. бр. 03695
Координати 50°48′N 10°17′E / 50.800° СГШ; 10.283° ИГД / 50.800; 10.283Координати: 50°48′N 10°17′E / 50.800° СГШ; 10.283° ИГД / 50.800; 10.283

Имелборн (германски: Immelborn) — село и поранешна општина во округот Вартбург, во Тирингија, Германија. Од 31 декември 2012 е дел од општината Бархфелд-Имелборн.