Вајлар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вајлар
Црква во Вајлар
Црква во Вајлар
Грб на Вајлар
Вајлар во рамките на Германија
Вајлар
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Општ. заед. Дермбах
Градоначалник Харалд Фај
Основни податоци
Површина 14,29 км2
Надм. височина 318 м
Население 836 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 36457
Повик. бр. 036965
Местоположба на Вајлар во рамките на округот Вартбург
Карта
Координати 50°45′0″N 10°9′0″E / 50.75000° СГШ; 10.15000° ИГД / 50.75000; 10.15000Координати: 50°45′0″N 10°9′0″E / 50.75000° СГШ; 10.15000° ИГД / 50.75000; 10.15000

Вајлар (германски: Weilar) — општина во округот Вартбург, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)