Герстунген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Герстунген
Црква во Герстунген
Црква во Герстунген
Грб на Герстунген
Герстунген is located in Германија
Герстунген
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Градоначалник Вернер Хартунг
Основни податоци
Површина 75,51 км2
Надм. височина 205 м
Население 9.034 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 120 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 99834
Повик. бр. 036922
Портал www.gerstungen.de
Местоположба на Герстунген во рамките на округот Вартбург
Карта
Координати 50°57′45″N 10°3′35″E / 50.96250° СГШ; 10.05972° ИГД / 50.96250; 10.05972Координати: 50°57′45″N 10°3′35″E / 50.96250° СГШ; 10.05972° ИГД / 50.96250; 10.05972

Герстунген (германски: Gerstungen) — општина во округот Вартбург, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)