Емпфертсхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Емпфертсхаузен
Црква во Емпфертсхаузен
Црква во Емпфертсхаузен
Емпфертсхаузен во рамките на Германија
Емпфертсхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Градоначалник Регина Денер (ДХС)
Основни податоци
Површина 4,87 км2
Надм. височина 460 м
Население 524 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 108 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 36452
Повик. бр. 036964
Местоположба на Емпфертсхаузен во рамките на округот Вартбург
Карта
Координати 50°40′0″N 10°5′59″E / 50.66667° СГШ; 10.09972° ИГД / 50.66667; 10.09972Координати: 50°40′0″N 10°5′59″E / 50.66667° СГШ; 10.09972° ИГД / 50.66667; 10.09972

Емпфертсхаузен (германски: Empfertshausen) — општина во округот Вартбург, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)