Франкенрода

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Франкенрода
Црква во Франкенрода
Црква во Франкенрода
Грб на Франкенрода
Франкенрода is located in Германија
Франкенрода
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Општ. заед. Хајних-Вератал
Градоначалник Ерика Хелбиг
Основни податоци
Површина 7,02 км2
Надм. височина 185 м
Население 317 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 99826
Повик. бр. 036924
Портал www.vg-mihla.de
Местоположба на Франкенрода во рамките на округот Вартбург
Карта
Координати 51°6′0″N 10°16′59″E / 51.10000° СГШ; 10.28306° ИГД / 51.10000; 10.28306Координати: 51°6′0″N 10°16′59″E / 51.10000° СГШ; 10.28306° ИГД / 51.10000; 10.28306

Франкенрода (германски: Frankenroda) — општина во округот Вартбург, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)